BAŞKAN SAVAŞ ULUSAL BASINA KONUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  HBB tarafından Hatay’ın anavatana katılışının 79’uncu yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası’nda ulusal basına konuştu.

“AMACIMIZ TÜRK SPORUNUN DÜNYAYA TANITILMASI”

HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi aba güreşi mersah alanında binlerce Hataylının katılımıyla gerçekleştirilen şampiyonada TGRT’nin canlı bağlantı konuğu olan Başkan Savaş, “Hatay bir Türk yurdu ve Gazi M. Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının önderliğinde 20 yıl bağımsızlık mücadelesi vererek anavatana katılmış bir serhat şehrimiz. Bu güzide şehrimizde 5000 yıllık ata sporumuz aba güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 8 yıl önce de Dünya Kupası’nı ilimizde gerçekleştirmeye başladık. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Dünya Aba Güreşi Şampiyonası’nda dünyanın birçok yerinden gelen onlarca sporcu ata sporumuz için ter dökerek geleceğe taşımak için emek verdiler. Bizler de aba sporunu yaşatmak ve tüm dünyada tanıtmak için geleneksel spor dalları içerisinde Aba Güreşi Dünya Federasyonu’nu kurduk. Amacımız Türk sporunun, Hatay’ın ve ülkemizin ilelebet dünyaya tanıtılması’ ifadelerine yer verdi.

“TÜM HATAY HALKININ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Başkan Savaş, “ Bizler 1939’dan beri büyükten küçüğe kadar yönümüz Ankara’ya dönük ve Türk Bayrağı altında olmaktan gurur duyuyoruz. Şerefli birer Türk vatandaşı olarak da ülkemize hizmet etmeyi bir borç biliyoruz. Bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan TGRT ailesine de teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm Hatay halkının bayramı kutlu olsun, nice yüzyıllar daha bağımsız bir şekilde Türk Bayrağı’nın altında onurlu bir şekilde yaşamak nasip olsun” açıklamalarında bulundu. 

ÖZTEK: BİZ BU SPORU 50’YE YAKIN ÜLKEYE TANITMAYI BAŞARDIK

Dünya Aba Güreşi Federasyonu 2. Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, “ 9 sene önce 50 sporcu ile başlayan müsabakalar bugün 750 sporcuya ulaştı. Önceleri birkaç ilden katılım gerçekleştirilirken şu anda 40 ilden gelen sporcularımız var. Başkan Savaş’ın Hatay’a kazandırdığı Aba güreşlerinin gerçekleştirildiği mersah alanı, hem dünyada hem de Türkiye’de tek olma özelliğine sahip. Biz bu sporu 50’ye yakın ülkeye tanıtmayı başardık. Emeği geçen herkese candan teşekkür ediyoruz” dedi.

23 Temmuz 2018