BAŞKAN SAVAŞ MAZMAN MEDYA GRUP RADYOLARININ CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 20 Temmuz Cuma günü Mazman Medya Grup Radyolarının canlı yayın konuğu oldu.
BAŞKAN SAVAŞ CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerindeki sonuçlarını değerlendiren Başkan Savaş,” Seçim sonucunda hemen hemen herkes beklediği oyu aldı. Milliyetçi Hareket Partisi dışında sürpriz yapan bir parti olmadı. Bunun dışında alınan oylar partisel bazda baktığımız zaman beklenen oylar civarındaydı. Cumhuriyet Halk Partisinin 2-3 puan daha aşağıda çıktığını gördük. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise ikinci tura kalınacağını bekliyorduk. Ama birinci turda iş bitti. Bundan sonraki süreçler de önemli. Bu süreçler içerisinde siyasi partilerimizin yeni sisteme göre kendini dizayn etmesi ve kendini ona göre hazırlaması gerekiyor. Bu sistem iyi bir liderler güzel sonuçlar çıkartabilir. Ama liderde sıkıntı olursa çok problem yaşayacağımız bir sistem. Bütün sorumluluğu, yükümlülüğü ve yetkiyi tek kişiye verdiğiniz zaman eğer ekibini iyi kurmuşsa ve düzgün bir şekilde çalışıyorsa bu hızlı sonuç alma ve doğru karar verme açısında artıları olabilecek bir sistem. Ama seçilen kişi bu düzenlemeyi yapamayacaksa yapılan bütün hizmetlerin aksamasına ve Türkiye’de yapılacak işlemlerin negatif bir seviyede olmasına neden olur” sözlerine yer verdi.

“TÜRK TOPLUMUNUN VERMİŞ OLDUĞU KARARA SAYGI DUYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayip Erdoğan’ın seçilmesi konusunda Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Başkan Savaş,” Biz farklı partilerdeyiz. Çok negatiflik sayabiliriz ama Türk toplumu eğer Sayın Erdoğan üzerinde fikir beyan etmiş ve onu seçmişse biz Türk toplumunun vermiş olduğu karara saygı duyacağız. Rakip olarak daha iyisini yapmak istiyorsak bizim liderimiz veya diğer siyasi parti liderleri yeni sisteme göre daha iyisini yapacak programları yapacaktır. Ve partisini de ona göre dizayn edecektir. Sayın Erdoğan galip olmuş takdir etmek lazım. İnşallah memleket güzel bir şekilde yönetilir. Bizim tek amacımız Türkiye iyi yönetilsin, insanlarımız daha mutlu ve huzurlu olsunlar. Gerek ekonomi, sağlık, sosyal ve eğitim açısından refah seviyesi yüksek toplumlar olmayı istiyoruz” dedi.

Başkan Savaş,” Cumhuriyet Halk Partisi benden önce de karışıklık yaşayan bir parti. Önceki seçimlere baktığınız zaman tek vücut olmuş veya homojenize olmuş hedefe doğru ilerleyen bir parti olmadı şimdiye kadar. Şimdi de olmadı seçimden sonra da olmuyor. 70’e yakın milletvekili adayları vardı. Hepsi de şehrine ve partiye nasıl faydalı olabilirim diyerek aday oldular. Büyükşehir Belediye başkanı olarak biblo gibi kenarda duracak bir adam değilim. Fikrim sorulursa söylerim sormazlarsa da söylemem. Nasıl buradaki il başkanları, ilçe başkanları veya yönetici arkadaşlarımız Ankara’ya ricada bulundularsa veya fikirlerini beyan ettilerse bana sordular. Ama bu işin kararını veren de Ankara’dır. Genel merkez, partinin yetkili organları ve sayın genel başkanımızdır. Ben Cumhuriyet Halk Partisine 4 buçuk yıl önce girmiş bir insanım. Partimizin yöneticisi değil Belediye başkanıyım. Eğer diğer partilerde yüksek seçim kuruluna kadar listeler verilene kadar hiçbir sızma olmayıp da Cumhuriyet Halk Partisine 24 saat ve hatta daha öncesinden listeler sızıyorsa bu benim sorunum değildir. Bu sorun Ankara genel merkezin ve yetkili arkadaşların sorunudur” sözlerinin altını çizdi.
“HATAY CHP İL BAŞKANI HALİL İBRAHİM ÖZGÜN NE KADAR MÜDAHİL OLDUYSA BENDE KADAR MÜDAHİL OLDUM”
Milletvekilleri seçimi ile alakalı kendisine verilen tepkilere cevap veren Başkan Savaş,” Sayın Hatay CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün bu işe müdahil mi taraf mı olmuş onu sormak gerekir. Halil İbrahim Özgün görüş veriyor da Lütfü Savaş’a sorulduğu zaman görüş vermesin mi? Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı ne kadar müdahil olduysa bende o kadar müdahil oldum. Benim fikirlerim de değerlendirilmişse ben teşekkür ederim. Demek ki saygın ve fikrine önem verilen bir insanmışım olaya oradan da bakılması lazım” sözlerine yer verdi.
BAŞKAN SAVAŞ KURULTAY HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Başkan Savaş,” Bu konuların çok stratejik düşünülmesinden yanayım. Bir seçim yapıldı ve o seçim sonrası zafer kazanıldı düşüncesi oluşarak iktidar partisi hemen yerel seçim yapma peşinde. Sizi daha muhalefet olarak hazırlıksız yakalama peşinde. Bizim adayımız 24 Haziran akşamı yenilmiştir. Baskın yerel seçim yapılacaksa bu kurultayın toplanmasını doğru bulmuyorum. Yapılmayacaksa da doğru bulmuyorum. Çünkü Sayın İnce, Kılıçdaroğlu’nun karşısına iki defadır çıkıyor. Delegelerimiz Sayın Kılıçdaroğlu tarafında çoğunluğu yer aldı. Sayın Genel Başkanımız Muharrem Bey’i iki defa mağlup etmesine rağmen Cumhurbaşkanı adayı yaptı. Yani Türkiye’nin en onurlu makamına onu layık gördü. Ben bu kurultayın zamanlamasının erken olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi liderlik sorunundan önce yapısal faktörler konusunda çok önemli eksikliklerin olduğunu düşünüyorum. Yapısal sorunlarımız, parti tüzüğümüzü ve Türkiye’nin bundan sonraki süreçte yapılacaklarının altı doldurulursa bence biz çok daha faydalı iş yapmış oluruz. Sadece Cumhuriyet Halk Partisine değil bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı partimizi iktidara taşımanın en önemli yapı taşlarını oluşturmuş oluruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorunu Kemal Kılıçdaroğlu mu ya da Muharrem İnce sorunu değil” dedi.

“İSKENDERUN’UN TRAFİĞİ EN AZ %30 ORANINDA RAHATLAMIŞ OLACAK”

İskenderun ilçesinde gerçekleştirilen Pac Meydanı Battı Çıktı Projesi hakkında bilgi veren Başkan Savaş” Önemli geçiş noktasındaki projemizin her iki tarafında asfaltlama işlerimiz bitti. Yukarıda trafik akışını başlattık. Batan kısmın en son altyapısı hazırlanıyordu. İnşallah Ağustos ortalarında aşağıyı da bitirmiş olacağız. Peyzaj çalışmalarımız belki de Ağustos ayının sonlarına kalabilir. Ama önceki Primall’in karşısında yaptığımız battı çıktı dışında çok önemli bir güzergahta trafiği rahatlatacağız. İskenderun’un trafiği en az %30 oranında rahatlamış olacak. İskenderun için elzem ama çok geç kalınmış bir projeyi bitirmeye yaklaştığımızdan dolayı da oldukça gururluyuz. Okullar açılmadan bitirmeye çalışacağız. Esnafımıza da sabırlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

“ATATÜRK CADDESİNİ ÇİFT YÖNLÜ YAPACAĞIZ”

Atatürk Caddesi'nde önemli ve oldukça güzel bir projeye imza atacaklarının müjdesini veren Başkan Savaş,” Ağaçlarla süslenmiş, yeşilliği bol Atatürk Caddesi’nden köprübaşına kadar güzel bir projemiz var. Ayrıca Kurtuluş Caddesi’nde de o konsepte benzer bir projemiz var. Aalen Meydanı’ndan itibaren battı çıktıya kadar olan kısımda güzel proje çalışmalarımız devam ediyor. 75. Bulvarı'nı da rehabilite edeceğiz. Cumhuriyet Caddesi'nden itibaren de TOKİ’lere kadar aynı konsepti yapacağız. Bisiklet yolu da yapmak istiyoruz. Altyapı çalışmalarımız da devam ediyor. Nasip olursa bu kış özellikle Antakya ve Defne’de bu güzel projelerimizi gerçekleştireceğiz” sözlerine yer verdi.

Defne ilçesini ihmal ettiğine dair çıkan asılsız iddiaları yanıtlayan Başkan Savaş,” Defne’yi ihmal ettiğime dair bir demeç vermedim. Defne’de doğal gaz, Telekom, yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon çalışmaları gerçekleştirdik. Akan suların kanalizasyonla karışmasından dolayı şebekeleri yeniledik. Ben bir daha seçimi kazanamayacak olsam veya seçime giremeyecek olsam bile doğruları yapmak için geldim bu şehre. Ve ben doğruyu yaptığımdan dolayı insanlar bana oy verdi. O kadar güçlü iktidar partisinin bakanı rakip olarak gelmiş olmasına rağmen insanlar bana oy vermişse ben o insanlara borçluyumdur” dedi.

Asi Nehri'ndeki çalışmaların ne zaman biteceğine dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, "Asi Nehri DSİ'nin sorumluluğundadır. Ama biz 9 senedir DSİ ile iş birliği içerisinde Asi Nehri sorununu çözmeye çalışıyoruz. Birçok ülkeden geçerek ülkemize ulaşan Asi Nehri Türkiye'ye 4. derece kirlilikle akıyor. Biz geçen sene söz verdik 2018 Haziran ayında tertemiz bir Asi Nehri olacak dedik. Ancak boru bağlantılarını tamamlamak için kurduğumuz bentler şiddetli yağışlar sebebiyle yıkıldığı için çalışmalarımız gecikti. Şu an bağlantı çalışmaları devam ediyor. Nehrin hem duvarlarında hem de zemininde temizlik çalışmaları yapıyoruz. Dünyanın 5. Avrupa'nın 2. Türkiye'nin ise en büyük membranlı atık su arıtma tesisinin yapımını tamamladık tesisimiz aktif olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 15 gün sonra Asi Nehri'ne saniyede 150 lt kadar temiz su vereceğiz" açıklamasında bulundu.

HATAY'A HİZMET ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR

HBB Meclisi'nde iktidar partisine mensup üyelerin Hatay'a yapılacak hizmetleri engellemek ve bundan siyasi çıkar elde etmek amacıyla belediyeye borçlanma yetkisi dahi vermediğini açıklayan Başkan Savaş, bu engellemelerin Hatay halkının bilmesini istediğini ifade etti.

Erken yerel seçim söylentileri ile ilgili soruları yanıtlayan Başkan Savaş, "Şayet aday olursam kendi partimden aday olmak isterim" ifadelerine yer verdi.

Yakın zaman önce yıkılan Büyük Antakya Oteli ve yıkımı başlayan Vakıf İş Hanı ile ilgili de program sunucusu Öztürk'ün yönelttiği soruları yanıtlayan Başkan Savaş, "Bu konularda görev Antakya Belediye Başkanı'na ve Anıtlar Kurulu'na düşüyor. Bizim kanaatimiz yıkılan ili yerden birinin kent meydanı diğerinin yeşil alan olarak düzenlenmesidir. Meclis'e bu konuyu getirdiğimizde MHP'li Meclis üyelerimiz de bizimle aynı görüşü paylaştı. Fakat Ak Partili üyelerimiz emniyet mensuplarımızın Polis Evi olması gerektiği yönünde görüş bildirdiler. Biz emniyet mensuplarımıza geçmişte de arazilerimizi verdik. Yine devlet kurumlarımız isterse yer veririz. Emniyet mensuplarımızın hak mağduriyetine izin vermeyiz. Ama şehirler meydanlarıyla yaşar. Şehirlerin kimliği meydanlarıyla değer bulur. Halkımız da buranın yeşil alan olması konusunda hassasiyet gösteriyor" şeklinde konuştu.

Yeni yapılacak olan arıtma tesisi ile bilgi paylaşan Başkan Savaş, "Defne'ye membranlı ve dünyanın kullandığı son teknolojinin kullanılacağı bir arıtma tesisi yapmayı planlıyoruz. Ama halkımız istemiyorsa yapmayız elbette. Topoğrafya yöntemiyle bu tesisi başka bir noktaya yapamayacağımız için o noktayı kamulaştırdık. Ben çevrecilerimizi ve halkımızı anlıyorum. Ama Serinyol'daki tesisimizi görüp o şekilde karar versinler" ifadelerine yer verdi.

“TAKIMI ÜST LİGLERE TAŞIYACAK KOLEKTİF SPORCULAR ALMA PEŞİNDEYİZ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı radyo programında bu yıl Spor Toto 1. Lig’e yükselen Hatayspor passolig ve transferler hakkında soruları yanıtladı.
Başkan Savaş, transferler hakkında şuanda 3 yerli 3 yabancı transferin yapıldığını bildirdi.
Yakın zamanda 3 yabancı transferin daha yapılacağını ifade eden Başkan Savaş, şöyle devam etti:
“Takımımıza katkı sağlayarak üst liglere taşıyacak kolektif sporcular alma peşindeyiz. Transferler konusunda aceleci davranmıyoruz. Daha uygun fiyatlarla ve etkili oyuncu alma için sağlam adımlar atıyoruz. Bu sezonun sevindirici bir yanı da takımın borçsuz şekilde sezona başlıyor olmasıdır. Takımı düşmekten kurtararak 1. Lige yükseltmek için çaba sarf eden tüm yönetici arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Çok riskli bir ligde oynuyoruz, oyuncularımızdan ve taraftarlarımızdan büyük bir sabır bekliyoruz. Öte yandan oyuncularımıza destek olmaları açısından tüm taraftarlarımızın passolig kartı almasını istiyoruz.”
“HADO’DA AMACIMIZ KAR ETMEK DEĞİL KENTİN TURİZM POTANSİYELİNİ ARTTIRMAK"

HADO seferlerinin bir ay içerisinde yetiştirmeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Savaş, şu ifadelere yer verdi:
“Çok teferruatlı işleri var, gümrük kurulması lazım, saha iyileştirilmesi lazım. Biz henüz İskenderun Belediyesinden sahayı kiralayabildik. Şu an Gümrük ve Denizcilik Müsteşarlığı aşamasındayız. Kabotaj kanunları çok sert ve zor yol alıyoruz. Tüm bu zorlukları aşıp, Allah nasip ederse kentimizi turizm ve ticaret merkezi yapacağız. Bizim amacımız kar etmek değil, Hatay’ın tanınırlığını arttırmak, turizm potansiyelini ve ticaret konusundaki hinterlandını genişletmek.”

“TEMMUZ FESTİVALİ İÇİN BÜYÜK ORGANİZASYON”

Başkan Savaş Temmuz Festivali kapsamında yapılacak olan etkinlikleri dinleyicilerle paylaşarak tüm etkinliklere halkı davet etti.
Her yıl farklı organizasyonlarla gerçekleşen Temmuz Festivali'nin bu yıl da geniş katılım ve kapsamlı organizasyonlarla gerçekleşeceğini vurgulayan Başkan Savaş, “21 Temmuz Cumartesi günü etkinliklerimiz yakma resim sergisiyle başlayacak, eşlerin yemek yarışmasıyla devam edecek. Sünnet şölenimizle erkek çocuklarımızın bu özel anlarına tanıklık ediyoruz. Esentepe Futbol Sahası'nda ünlülerle saat 18.00 da maçımız var, bunun hemen ardından 19.30 da Antakya Grubu finalisti ve Körfez Grubu finalisti 34. Erhan Aksay Turnuvasının şampiyonu olmak için mücadele edecek. 22 Temmuz Pazar günü de devam eden etkinliklerimizde Spor Kompleksinde Türkiye Aba Güreşi şampiyonamız başlayacak. Pazar günü saat 18.00'de 79 metrelik Künefe Şölenimiz olacak. 23 Temmuz Pazartesi günü ise Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle devam edecek olan etkinlik programımızda, Şehitlik ziyareti ve Atatürk Caddesi töreni de var. Bunların dışında 23 Temmuz akşamında halkımıza zafer kutlaması olarak bir konser programı ekledik. Tüm vatandaşlarımız bu önemli tarihi olan günü kutlamak istiyoruz. Hepimizin 23 Temmuz Hatay’ın Anavatana katılışı kutlu olsun, bu gururu her sene dolu dolu yaşayalım istiyoruz"dedi.

“AMACIMIZ YARINLARA DAHA GÜZEL BİR ŞEHİR BIRAKMAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği ilk günden bu yana büyük bir şevkle çalıştıklarını ve kente en iyi hizmetleri getirmeye gayret gösterdiklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Amacımız yarınlarda daha güzel bir şehir bırakmak. Biliyoruz ki bu kutsal görevimizi yaparken, halkımızın emanetine sahip çıkıyoru. Ancak sorun çok ve zaman sıkıntılı ve meclis bizi fazlasıyla engelliyor” diye konuştu.

21 Temmuz 2018