BAŞKAN SAVAŞ HRT AKDENİZ TV'NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş 7 Aralık Cuma günü HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan, sunuculuğunu Can Çapar'ın üstlendiği 'Gündeme Dair' adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Cumhuriyet Halk Partisi'nden(CHP) yeniden büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilen Başkan Savaş, Hatay'ın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunun altını çizen Başkan Savaş, " Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum. En demokratik yöntem halka gitmektir, biz de halka gidilmesini istiyoruz" dedi.

“HİÇ KİMSE MUTLAK FAVORİ DEĞİLDİR HERKESİN KAZANMA POTANSİYELİ VARDIR”

Partinin diğer adaylarının açıklanması ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş" Payas ve Reyhanlı ile ilgili il ve ilçe yönetimimizin ve benim olgunlaşan bir fikrimiz vardı. Bunu genel başkanımız ve yetkili kurullarımız kabul etti ve açıklandı. Arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bazı kalıpları ve önyargıları yıkmak kolay değildir; o yüzden çok çalışmaları lazım. Oradaki kardeşlerimize kendilerini tanıtıp projelerin anlatsınlar. En önemli empati insanları kucaklamak ve onlarla birlikte yürümektir. Bunu ne kadar içten yaparlarsa o kadar şanlarının artacağına inanıyorum. Hiç kimse başlarken mutlak favori değildir, herkesin kazanma potansiyeli vardır. Adım attıkça, koştukça, insanları kucakladıkça, gülümseyerek güzel projelerinizi anlattıkça, insanlara güven ve inanç verdikçe menzile yaklaşma mesafesini kısaltarak ipi göğüsleyeceklerine inanıyorum" açıklamalarında bulundu.

CHP'nin ilçe belediye başkanlığına aday belirleme sürecinde rol oynayıp oynamadı hakkında yöneltilen soruya açık yüreklilikle cevap veren Başkan Savaş, "Hikmet Hatunoğlu bize de sürpriz oldu. Sayın genel başkanımız bizim fikrimizi almadan atamış. Bu durumda bizim neden fikrimizi almadınız diye sorma hakkımız yok. Uygun görülmüş atanmış, bize de saygı duymak düşer. Benim haberim yoktu. Aynı takımın elemanıyız, fikirlerimiz, yürüyüş ve tarzımız benzerse destekleriz. Arkadaşımıza seçimde başarılar diliyoruz" dedi.

“HERKES BİRİKİMİ VE AYAK İZLERİ İLE MÜCADELE EDECEK”

AK Parti Eski İl Başkanı İbrahim Güler'in Hatay büyükşehir belediye başkanı adayı olması  hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, "Herkes birikimi ve ayak izleri ile mücadele edecek. Genç bir arkadaşımız, başarılar diliyorum. Rakibim ile ilgili hiçbir şey söylemeyeceğim. Biz kendi geçmişimiz ve gelecekte yapmamız gerekenleri anlatacağız. Kim daha güzel iş yapacaksa, kim Hatay halkını kucaklayacaksa, kim Hatay halkına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne hayırlı olacaksa o kazansın" ifadelerine yer verdi.

KALİTE, MANTALİTE VE AYAK İZİ BAŞARIYA GÖTÜRÜR

Çapar'ın hem AK Parti'nin hem de sizin belediye başkanı adaylığınız ile ilgili vatandaşlardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, "Ben iyi çalışır isem kendimi güçlü hissedeceğim ve ipi göğüsleyeceğim. Bu da kalan 4 aylık süre içerisindeki performansımıza bağlı. Çok fazla iş yaptım, Hatay'ı karış karış gezdim. Vatandaşlarla birebir temas halindeyim. Kendimi avantajlı hissediyorum. 3 şey çok önemli, kalite, anlayış ve ayak izi. Hangi aday bu üçünü iyi yapar ve insanları umutlandırırsa o arkadaşımızın ipi göğüsleme şansı vardır. Bu durum ilçeler için de geçerli. Herkes geçmişi ile geleceğe yelken açar. Hatay halkı takdir edecektir. Medyayı ve siyaseti yakından takip eden Hatay halkımız ikimiz ile ilgili yeterince fikre sahiptir" dedi.

“EKONOMİK SANCILAR DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAM ŞARTLARINI ZORLAŞTIRIYOR”

Hatay’da Başkan Savaş, " 2014 yılında daha heyecanlı bir seçim atmosferi yaşadık. 2019 yılında ise bu heyecanı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Çünkü Türkiye'nin gelmiş olduğu şu durumda ekonomik sancılar ön planda. O yüzden bu seçimin çok heyecanlı geçeceğini düşünmüyorum. İktidar Partisi’nin güncel olarak Hatay ile ilgili yaptıkları - yapamadıkları, dış politikadaki Suriye gerçekleri, ekonomik durumun ne pozisyonda olduğu, eğitim konusundaki problemlerimiz ve hukuki çerçevede insan boyutunun gelmiş olduğu durum halka anlatması gereken gerçekler. İktidar partisinin adaylarının ve temsilcilerinin bu konu hakkında halkı aydınlatması gerekir. Bir elektrik faturası son bir yılda yüzde %10 artmış ve insanlar bundan oldukça sıkıntı çekiyor. Çünkü elektrik demek her malzemenin fiyatının artması demek. Her ay otomatik olarak elektriğe ve doğalgaza yapılan fiyat artırımı, özellikle iktidar partisine oy veren dar gelirli vatandaşlarımızın düşünce dağarcığında yer edinen ve yaşam şartlarını zorlaştıran önemli kavramlar. Bu durumları iktidar partisinin yerel yöneticilerinin halka anlatması lazım" açıklamalarında bulundu.

“TÜRKİYE’DE HAYAT ASGARİ ÜCRETLİYE ÇOK PAHALI”

Çapar'ın içerisinde bulunduğumuz ekonomik durumun seçim sonuçlarını etkileyeceğine düşünüyor musunuz? Sorusunu yöneltmesi üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, " Seçimden sonra doları tutamayacağımızı düşünüyorum. Bankalar faizle para bile vermiyor verse bile %40'ar civarında çok fazla faiz istiyor. Bu şartlarda iş dünyası %40 faiz ile kredi alacak, iş kuracak, üretecek ve satacak. Zaten insanlar arasındaki nakit akışı çok zor durumda. Bu şartlarda iş kuran ve işini devam ettirmek isteyen vatandaşlar çok zorlanıyor. Doların son zamanlardaki düşüşü insanları aldatmasın. Maliyetlerdeki artış sadece dolarla belirlenmiyor. Dolar düştü neden fiyatlar düşmüyor diye insanlar market zincirlerini suçluyor, ama dolar düştü diye elektrik, mazot ve doğalgaz fiyatları düşmüyor. Hal böyle olunca dolar düşse bile tüketici fiyatlarına aktarılamıyor. Gelinen ekonomide bizi üzecek sonuçlar görüyoruz. Önümüzdeki 3-4 ayda da insanlar ekonomik olarak dar boğazda olacak. İktidarın ekonomide geldiğimiz zor durumu anlatması zorlanacak. Bu durum seçim sonuçlarını etkileyecek çünkü iktidar genel olarak iki grup oy veriyordu; biri işverenler, diğeri ise iş alanlar yani çalışanlar. Çalışanlar çok zor durumda. Bir asgari ücretlinin barınması, giyimi ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi kolay olmayacak. Bu durumda özellikle büyük şehirlerde çok sıkıntı çekilecek. Türkiye'de hayat asgari ücretliye çok pahalı" dedi.

“ADAYLARIN KALİTESİ VE GÜVEN TELKİN ETMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Yaklaşan yerel seçimlerde Hatay’da oy dağılımı ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “ Burada Ankara merkezli çeşitli ittifaklar kurulmaya çalışılıyor. Bu iş yürekten atılacak imzaya bağlı. Herkes farklı siyasi partileri desteklemek isteyecektir. Biz siyasi partiden ziyade adayı seçiyoruz. Tabi ki siyasi parti önemli ama bizi burada parti temsilcileri yönetecek. İnsanlarımız seçmiş oldukları kişiye 5 yıl vekâlet vermiş olacak. Adayların kalitesi ve güven telkin etmesi çok önemli. İnsanlarımızın bu yarışı bu ölçüde bitireceğini düşünüyorum” dedi.

“HATAY HALKININ PARASINI HERKESE ADALETLİ BİR ŞEKİLDE HİZMET EDEREK DAĞITTIK”

Başkan Savaş, “Genel siyasetle uğraşan siyasetçilerimizin hem de yerel seçimlerde aday olan arkadaşlarımızın etrafındaki insanların centilmence mücadele etmesini temenni ediyorum. Biz önce şehrimizi daha sonra ülkemizi kucaklamayı bilmeliyiz. Bugüne kadar hep bu şekilde davrandık. Hatay’ın bütününü kucaklama konusunda beş yıla yakındır hizmet ediyoruz. Bunu herkese ispat etmiş durumdayız. Hatay halkının parasını herkese adaleti bir şekilde hizmet ederek dağıttık. Biz insanlarımızı birleştiren, kucaklayan ve aynı istikamette gitmesini sağlamayı hedefleyen bir belediyecilik anlayışını tercih ediyoruz. Önce huzur sonra hizmet sloganımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçlerde köylümüze, çiftçimize, öğrencilerimize, yaşlılarımıza dokunacak birçok projelere ile geleceğiz. Hatay’da hizmet ederken anamızın ak sütü nü emer gibi insanlarımızın paralarını helal bir şekilde harcadık” ifadelerine yer verdi.

“SAVAŞ BİTTİKTEN SONRA GİTMELERİNİ İSTİYORUZ”

Suriye sorunu ve Suriyelilerin önümüzdeki seçimlerde oy kullanmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ Hükümetin de söylediği gibi biz Suriyelileri misafir olarak aldık. Biz 7 yıldır yaklaşık 500 bin kişinin ekstradan yükünü çekiyoruz. Devlet Suriyelilerin olduğu bölgelere gelen nüfus kadar ekonomik destek verecekti. Biz bunun hiçbirini alamadık. Hatay halkının kendi ekonomik haklarıyla bu insanları da misafir ettik. Savaş bittikten sonra gitmelerini istiyoruz. Müthiş bir şekilde üreme hızları var. Tek çadırda altı yılda altı çocuk sahibi olanlar bile var. Böyle bir doğum hızıyla biz karşı karşıya kaldığımızda bizim nüfusumuz 10 yılda yaklaşık ikiye katlanacak” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK HATAY’IN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIM”

Suriyelilerin hiçbir aday ve siyasi parti hakkında bilgileri olmadığını da vurgulayan Başkan Savaş,” Suriyelilerin bu şehirde hiçbir emekleri yok. Bu insanlar benim çocuklarımın veya torunlarımın geleceği için neden karar versin ki? Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri veriliyor. Burası Suriye’den 35-40 yıl daha ileride düzeyde. Gitmezlerse de yarın çocuklarımız kendi şehirlerinde azınlık durumunda olacaklar. Büyükşehir belediye başkanı olarak Hatay’ın geleceğini düşünmek zorundayım. Bu ülkede Çanakkale mücadelesi kurtuluş mücadelesini bizim atalarımız birlikte vermişlerdir. Hatay halkı gelecekle ilgili kaygı taşımasın diye onların hakkını korumak en çok bana düşer. Düşman değiliz, onlar bizim için tanrı misafiridir. 7 yılı aşkın süredir ev sahipliği yapıyoruz, yorulduk. İnancımız gereği misafirlerimize elimizden gelenin fazlasını yaptık ancak, uluslararası platformlarda da Suriye ile ilgili bütünlüğün korunması adına herkes elinden geleni yapsın ülkemizde buna dahildir. Suriye’nin bütünlüğü korunduktan sonra alt yapısı, üst yapısı, iş alanları konusunda da uluslararası egemen güçler destek olsun ve insanlar oraya cazip bölge olarak bakabilsin. Bizim ülkemizde gençlerimiz işsiz. Ben günde sayısızca iş talepleri alıyorum. Bizim çocuklarımızın problemi varken ve ilerleyen zamanlardaki nüfus artışını da hesaba katarsak, nasıl barınacağız”  ifadelerine yer verdi.

“BU ACELENİN SEBEBİ YETKİLİLER TARAFINDAN AÇIKLANMALI “

2019 yılı yerel seçimlerinde Suriyeli vatandaşların oy kullanacağı konusunu eleştiren Başkan Savaş, Bu telaş niye? diyerek tepkisini gösterdi.

Savaş sözlerinin devamında ise; “Neden Suriyelere vatandaşlık vermek için bu kadar çaba sarf edip her gün nüfus dairelerini doldurup taşırıyorlar? Bir seçim için bir şehrin geleceğiyle oynamak doğru bir şey mi ? Hatay’daki bu acelenin yetkili kişiler tarafından açıklanmasını bekliyorum. Türk vatandaşlığı alan Suriyelilerin kentimizdeki seçimlerde oy kullanarak seçimleri etkileyeceği konuşuluyor. Bu durum sadece benim sorunum değil, Hatay’daki 1 milyon 600 bin insanımızın sorunudur. Belediye başkanı seçilip seçilmemek ayrı bir konu ama bizim geleceğimizi biz tayin edelim. Geleceğimiz, Suriye’den kaçıp burasıyla hiçbir alakası olmayan insanlar tarafından belirlenemez ” dedi.

“TİCARET DURMA NOKTASINDA”

Suriye olaylarından etkilenen Hatay sınır kapılarında ticaret yapılamadığını ve bundan kaynaklı ekonomik sıkıntıların yaşandığını belirten Başkan Savaş; “Bizim insanlarımız gün geçtikçe daha aciz oluyor, esnafımız iş hacmi daha da azalıyor, sınır kapıları kapalı. Düşünün biz Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yeteri kadar ticaret yapamıyoruz. Hayatı fonksiyonlarımızı devam ettirecek ufak ticaretler gerçekleşiyor. Yayladağı Sınır kapımız zaten uzun zamandır kapalı. İnsanımızın ticari anlamda nefes alması lazım, Roro’yla yapılan seferler yetmez.   Şuanda Suriye’yle birlikte 13-14 devletle ticaretimiz vardı.  Gastronomi ve Expo’yla birlikte kentimizin cazibesi de artacak, ekonomimiz hareketlenecekti. Ama şimdi Suriye sınırından itibaren kapılarımızda ticaret yapamıyoruz” açıklamalarında bulundu. 

“HADO’DA SON DURUM”

Hado projesini,  engellemelere ve yıldırma çalışmalarına rağmen yapmak istediğini dile getiren Savaş, “ Hado seferlerimiz şimdiye kadar başlayabilirdi ama İskenderun Belediye başkanı ve iktidarın buradaki temsilcileri ‘proje olmasın, seçime kadar yaptırmayalım’ diye düşünerek sürekli engellediler. Bizlerde proje hayata geçsin diye tüm yolları deniyoruz. Resmi prosedürleri yerine getiriyoruz. Projemiz olsun diye yaklaşık 6 aydır deniz otobüsümüz bekliyor. Vicdan azabı çekmesi gerekenler çeksin” dedi.

“EXPO LANSMANI GERÇEKLEŞECEK”

Başkan Savaş konuk olduğu tv programında, EXPO çalışmalarıyla ilgili ilerleyen günlerde bir lansman gerçekleştirileceğini ve projenin detaylarının paylaşılacağı bilgisini verdi.

“EXPO alanının hazırlıkları kontrollü bir şekilde ilerliyor. İlerleyen günlerde de gerçekleştireceğimiz lansmanda EXPO hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Bunun yanı sıra eski Antakya evinde başlattığımız Gastronomi evimizin yapımı sürüyor. EXPO alanımızda da Gastronomi Köyü alanımız olacak. EXPO konusunda tüm çalışmaları esnafımızla birlikte yürüteceğiz. Bu organizasyonun yapım aşamalarında Ankara’dan hiçbir destek görmedik. Biz kendi işimizi, kentin sevdalılarıyla yapacağız. Bir diğer projemizde dikey tarım. Dünya da 19 ülke bu projeyi aldı ve biri de Türkiye’dir. Türkiye’de de bu işi ilk olarak biz yapacağız. 375 bin Euro’luk bir proje olan dikey tarımda, balık gübresi ve su ile tarım yapılıyor. Bizlerde daha fazla verim alabileceğimiz bu tarım tekniğini kullanarak kentimize katkı sağlamak istiyoruz. Biz yerel de kalkınmaya inanan bir belediyecilik anlayışıyla işlerimiz yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

NEDEN Mİ LÜTFÜ SAVAŞ ?

2019 yerel seçimlerinde yeniden büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını açıklayan Savaş, “Hemşerilerimiz bize güvenip 5 yıl daha hizmet etme süresi verirse, daha fazla projelerimizin hayata geçtiğini göreceksiniz. İskenderun’da 2 bin 750 metrelik battı çıktıyı yaptıysak, Asi Nehri’ndeki güzelliği sağladıysak, Hatay’ın dört bir yanında ve şuan da 9. Arıtma tesisimizi yapmaya başladıysak, bunların yanı sıra Hatay’a yapılan 412 bin metrelik kanalizasyon hattını, 540 bin  318 kilometre yağmur suyu hattını, bin 4 kilometre içme suyu şebekesi olmak üzere  toplamda 1962 kilometrelik alt yapı faaliyeti yaptıysak devamının da geleceğine garanti verebilirim. Ovada arıtma tesisi yoktu, tüm kanalizasyon suları derelere bırakılarak tarım sulamalarında kullanılıyordu. Medeniyet denilen hadise alt yapıdan başlar. Yaptıklarımız önemli hizmetler, bunların devamı da gelecek” ifadelerine yer verdi.   

“HATAY’A HİÇBİR TEŞVİK GELMEDİ”

Hatay ekonomisindeki sıkıntılardan bahseden Savaş, büyükşehir belediyesinin üzerine atılan borçları ve Suriye krizinin kentteki etkilerini izleyicilere anlattı.

Savaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Büyükşehir kurulmadan öncesinde ilçe belediyelerin yapmış oldukları borçlar günümüze taşınarak üzerimize atıldı. Bizler hizmet yapmaya çalışırken bir yandan da bunca zaman bilinçsizce yapılan borçları ödemekle meşgulüz. Kentimiz bu durumdayken yetkili mercilerden de hiçbir teşvik gelmedi. Bizlerde Hatay halkı hakkı istiyor diyerek bir imza kampanyası başlattık. Ekonomimizin sığlaştığını ve kişi başına düşen gelirin düştüğünü yetkili bakanlarla paylaştık. Hatay halkı hakkını alıyor diye bu konuyu kestirip attılar. Ama maalesef ki durum böyle değil. Hatay halkı iktidara bugüne kadar oy verdi. Tüm bunların yanı sıra hizmet yapmak için borçlanma talebimize aylarca öteleyen iktidar partisi mensupları, durumu kritik olan iller bankasından yüksek faizle borç almamızı geçtiğimiz ay onayladı. Durum böyleyken para alamayalım diye bize borç alın diyen iktidar partisinin mensupları, şimdi de alamayalım diye verdikleri borcu neden kullanmıyoruz diye sorguluyorlar. Bu borcu alamıyoruz çünkü faiz oranları fazla yüksek. Bizler bundan aylar öncesinde düşük faizle almak istediğimiz borçlanmayı Hatay’ımıza hizmet etmek için istedik. Ben Hatay halkına hizmet için geldim.  Ama büyükşehir meclisindeki 87 meclis üyesinin hepsi hizmet edeceğim diye geldi. Mecliste huzur hakkı parasını alırken, Hatay’ın huzurunu bozmaya hiçbirinin hakkı yok. Hatay halkı sizleri meclise getirmiş, sizlerde orada yan gelip yatamazsınız. Bu nedenle bir sonraki meclis üyelerinin seçiminin doğru yapılmasını ve güzel çalışmasını temenni ediyorum” açıklamalarında bulundu.

“SUÇLAMALARIN ASILSIZLIĞI İSPATLANDI”

İktidar partisinin Hatay’daki temsilcileri tarafından yıldırma politikalarına maruz kaldığını ve tüm bunları kente hizmet yapılmaması için olduğunu dile getiren Savaş, suçlamaların asılsızlığının her defasında ispatlandığını belirtti.

Savaş;  “10 yıla yakın belediye başkanıyım hırsızlık yolsuzluk ve ahlaksızlık konusunda suçlanmadım, kimsede bir şey bulamadı. Her gün bizi şikayet ediyorlar. Tabii hal böyleyken müfettişlere, valilikteki muhakkikin bakmasına, iç işleri bakanlığından gelenlere, adli yargıya alıştık. Biz arabaları pahalıya kiralamışız yaftasında da müfettiş geldi. Müfettiş araştırmaları sonucunda en ucuz araç kiralama işini yaptığımızı söyledi. Biz işimizi doğru yapmamıza rağmen yerden yere vurmaya çalıştılar ancak gelen müfettiş gördü. Bu gibi nice suçlamaları asılsız buldu. Çünkü ben Hatay’a hizmet için varım. Helal bir şekilde görevimi yerine getiriyorum. Benim yaptığım iş belli, vicdanım rahat " dedi.

“BİZE BIRAKILAN YAPILMAMIŞ ALT YAPININ BORCUNU ÖDEDİK”

Diğer büyükşehirlerin bizden çok daha fazla borcu var. Ben doktorum ama işi yaparken bilenlere danışırım. Biz bize bırakılan yapılmamış alt yapı borçlarını bile ödedik. İskenderun ilçesinde 1997 yılında hazineye yapılan 100 Milyon TL’lik borcu da geçen yıl biz ödedik. 20 yılıdır neredeydiniz? Bu borcun ödenmesi için Lütfü Savaş’ı mı beklediniz? İktidar %30’u bitmemiş tüm projeleri 3 yıl öteledi. Bir kısmını tasfiye etti. Bir milletvekili müteahhittin birini arıyor ve ‘Büyükşehir seçimlerinde bize destek ver büyükşehri biz aldığımızda senin borcunu hemen ödeyeceğiz’ diyor. Sen önce Karaçay Barajı’nı bitir. Müteahhitte 12 Milyon TL borcun var. Gövdesinden dakikada 250 litre su akıtıyorsun, suyun %80’ini boşalttın. Arıtma tesisini, depoları ve ishale hatlarını da bitirmedin. Gövdede kaçak var, ama açılışını 1 sene önce yaptın. Benim müteahhidin borcunu ödeyeceğinize DSİ’nin yapmış olduğu inşaatın borcunu ödeyin. 2011 yılından beri bitiremediniz. Dostluk Barajı’nın da temeli atılacaktı ama yapılamadı. Reyhanlı Barajı 2013 yılında bitecekti. O zamanın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım 2015 yılında bitirelim dedi. 2015 de bitti 2019 yılı geldi, şu anda 5’inci müteahhit battı orda ve işin %55’i bitmiş durumda. Tahta Köprü Barajı’nı yükseltiyorum diye başlattılar şu anda 22 Milyon alacağı var müteahhidin ve işi bırakmış durumda. Sayın milletvekilimiz bu borçları ödesin insanlar batıyor” dedi.

“HATAY HALKININ BU ŞEHİRDE HUZURLU, GÜVENLİ VE GELECEKEN UMUTLU OLMAYA HAKKI VAR”

Asi Nehri’ni olumsuz eleştirenlere yönelik önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Biz Asi Nehri’ne akan kirli suyu temizledik. Asi Nehri’ne artık kanalizasyon suyu akmayacak dedik. Lübnan’dan doğup, Suriye’den geçip Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin tüm kontrolü bizde zannediyorlar. Asi’nin kontrolü bizde değil Devlet Su İşleri’nde. Bugüne kadar Asi Nehri’ne hiçbir müdahalede bulunulmadığı için ben yaptım, aslında benim görevim değildi. Kırıkhan, Reyhanlı, Serinyol ve Antakya’ya 4 tane arıtma tesisi yaptım. Ovalara, derelere ve kanallara akıtılan kanalizasyon sularının %80’ini bertaraf ederek Asi Nehri’ne veriyoruz. Asi Nehri’ne şu anda Hama’dan su sümbülleri geliyor. İktidar Partisi’nin il başkan yardımcısı bunu sosyal medyadan yayınlıyor. Hama’dan gelen su sümbüllerini benim kesme lüksüm var mı? Çok fazla üreyen bir bitki ve bizim onu önleme şansımız yok. Ben her zaman şunu söylüyorum; Asi Nehri kanalizasyon kokmayacak, Asi Nehri’ne kirli su gitmeyecek, yazın su olacak. Nehirde balık tutmaya başladınız, devam edeceksiniz. Asi Nehri kenarındaki insanlar daha huzurlu olacak. Bundan sonraki hedefimiz Turunçlu’daki arıtma tesisi yerine Maşuklu’daki gibi membranlı bir tesis yaparak Asi Nehri’ni diğer tarafını da temiz tutmak. Bu konu hakkındaki projemizi bitirdik. Oradan da Asi Nehri’ne temiz su akacak. Biz Hatay’ın her noktası için ayrıntılı çalışıyoruz. Şu anda bizim 3 ayrı grubumuz geçmişte yaptıklarımız ve gelecekte yapacaklarımız için hazırlık yapıyorlar. İnşallah en kısa zamanda bunu değerli basın mensupları ve hemşehrilerimiz ile paylaşacağız. Biz durmadan, yorulmadan; Hatay’ın geleceği için daha huzurlu, daha aydınlık ve daha zengin bir şehir olması için çalışıyoruz. Hatay halkının bu şehirde huzurlu, güvenli ve gelecekten umutlu olmaya hakkı var” açıklamalarında bulundu.

“HATAY’IN DEĞERLERİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTIP GELECEĞE TAŞIMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Kentler Birliği (TGB) tarafından ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görülmesi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hem evleri restore ediyoruz hem de sokakları sağlıklı hale getiriyoruz. Tüm ilçelerimizde yaklaşık olarak 1150 tarihi evimiz var. Bizim olmayanların da dış cephesini restore etmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kendi aldığımız çok güzel evler de var. Evleri sürekli restore ederek hayata kazandırmaya çalışıyoruz. Aldığımız evlerden birini sosyal tesisi, birini de gastronomi evi yapacağız. Hatay’ın değerlerini ortaya çıkartıp geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu konuda Hatay’da öncülük yapıyoruz. Teleferik Projesi’nin alt istasyonuna da başladık. Seçime kadar şekillenecek. Her ne kadar yerelde ve Ankara’da işlerimiz rast gitmese de biz karınca misali işimizi yapmaya devam ediyoruz” dedi.

HATAY’DA BELEDİYECİLİĞE YENİ BİR BOYUT GELECEK

Son olarak ‘Siber Güvenilir Hatay ve Yapay Zeka Belediyecilik’ ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “ Dünya endüstride 4,0’ı konuşurken Türkiye endüstride 2,5’ta. Ben bir bilim adamıyım. Şu anda insanlar robotik cerrahiyi, robotla makine üretmeyi, yenilenebilir enerjiyi ve dünyanın her tarafını bilgisayar ağı ile döşemeyi konuşurken; biz burada HBB meclisindeki handikaplarımızı konuşuyoruz. Biz istedik ki Hatay her şeye rağmen güvenilir bir şehir olsun. İnternet ve bilgisayar ortamında insanlarımızı uyararak kendi elektronik eşyalarını virüslerden korumuş olacağız. Yani ‘Siber Güvenilir Bir Hatay’ oluşturmak istiyoruz. Biz her şeye ulaşamayabiliriz ama herkesin bize ulaşması ve ona göre önlem almamız lazım. Nerde bir arıza varsa her türlü elektronik ortamdan insanların bize ulaşabileceği bir sistem kuracağız. İnsanlar belediyenin yaptığı ve yapamadığını çok daha net bir şeklide internet ortamından öğrenecekler. Bize oradan puan verecekler, bu hem bizi motive edecek, hem denetlenebilmemizi sağlayacak hem de arkadaşlarımıza daha aktif bir belediyecilik anlayışı ile memlekete hizmet etme şansı verecek. Eksiği gidermek adına arkadaşlarımız daha aktif çalışacak. Endüstri 4,0’ı şehrimizde yakalamak istiyoruz. Hatay’da belediyeciliğe yeni bir boyut gelecek” ifadelerine yer verdi.

 

08 Aralık 2018